Uus kogukond - Mauri Põliskodude küla Võrumaal

Võrumaal Misso vallas Mauri külas on ca 43 hektaril loomisel ökoloogilist elustiili järgiv Mauri Põliskodude küla. Rajamisel olev ökoasula on inspireeritud Vladimir Megre raamatusarja “Venemaa helisevad seedrid” ideedest. Iga krundi keskmeks on permakultuuri põhimõtetel rajatud aed, milles on üle 300 erineva põõsa, puu ja muu taime ning  mis on ümbritsetud elava taraga. Kruntidel on veel olulisteks märksõnadeks tiik, toidusalu, alternatiivehitus, loodussäästlik elustiil. Küla arenedes on üheks oluliseks eesmärgiks avada kool küla lastele. Samas, ei ole vähem oluline pakkuda erinevaid töötubasid täiskasvanutele, et areneksid oskused märgata ning kasutusse võta ressursse, mida looduslähedane eluviis pakub, rikastades seeläbi elukeskkonda.

Esialgu on küla territooriumile planeeritud 10 majapidamist kruntide suurusega ca 2-3 hektarit. Ülejäänud maa-ala on ühismaa, millel asub külakoda koos põllu- ja heinamaadega, mets ja märjemad soostunud alad, veekogud.

Küla loomiseks leidsime kinnistu 2013. aastal, nüüdseks on endale maatükid välja valinud kuus leibkonda. Kokku on meid täna 9 täiskasvanut ning 3 last. Oma kruntidel on tegutsetud vastavalt vajadusele ja võimalustele. Peamiselt on isiklikke maatükke puhastatud võsast, alustatud elava tara istutamist ja kruntide haljastamist. Lähiajal planeeritakse ehitada esimesed saunad, kaevata keldreid ning rajada tiike.

Hetkel on veel saadaval neli kaunist krunti, kuhu saab rajada oma unistuste põliskodu. Krundid on põnevad oma kohati künklike pinnavormide poolest, pakkudes rohkelt võimalusi maastikujundusel või erinevate looduskoosluste rajamiseks. Küla loomisele pühendunud pered ostavad maa välja osamaksete kaupa eeloleva 2,5 aasta jooksul. Ühiselt toetame teineteist otsustes ning planeerime oma tegevusi kogukonna huvides.

Kellel tekkis suurem huvi, siis rohkem infot saab meie veebilehelt - www.eestimaapõliskodud.ee, kus on muuhulgas viited Facebooki ajajoonele ning veebipoele. Viime regulaarselt läbi ühistalguid küla territooriumi korrastamiseks, millest on teretulnud osa võtma kõik huvilised.